•  

    TEACHER SUBJECT LOCATION DAYS/TIMES
    ADCOCK, GARRETT World History D106 Monday-Friday 8:10-8:40 Afterschool by appt in gym area
    AINSWORTH, JACQUELINE Biology D102 Mon-Fri 8-8:45 unless PLC meeting, after school by appt.
    ANDERSON, SAVANNAH English E206 Tues/Wed 8:15-8:45am and 4:15-5:00pm
    ANDRE, KAITLYNN Physics/ Pre-AP Chemistry D203 Mon 8-8:45 (by appt), Thur/Fri 8-8:45, Tues/Thur 4:15-5:00
    ARCHEY-FOXLEY, ABIGALE Choir   Monday-Friday 8:10-8:40
    ARELLANO, THOMAS Business E110 Mon-Wed 4:15-4:45pm; Tues-Thurs 8:15-8:45am
    BARRON, CADE World Geo D102 Mon-Wed 4:15-4:45pm (by appt); Tues-Thurs 8:15-8:45am
    BEELER, KELLY Agriculture P5 Mon-Wed 8:15-8:45
    BURNS, JILL AP U.S. History F214 & E113

    0 hour or see Ms. Richardson (Tuesday/Thursday/Friday 8:15 AM; Monday/Wednesday after school until 5:00) while Mrs. Burns is on maternity leave

    BURTON, CHARLES Biology/Anatomy D101 Monday-Thursday 8:10-8:40 Afterschool by appt.
    BUSBY, BROOKE World History D106 Monday-Friday 8:10-8:40 Afterschool by appt in gym area
    BUSH, LATONYA English III E214 Wed./Thurs. 8:00 to 8:30, Tues./Thurs. 4:20 to 4:50
    COHEN, REBECCA English I/English III AP E208 Tues/Wed 8:15-8:45 and 4:30-5:00
    COONS, CHRISTOPHER Sped.Inclusion English II/Economics  

    Mon/Wed. 8:00-8:45 Tues/Wed 4:20-5:00 Fri.8:00-8:30 other times by appointment

    DANIELS, SARAH Art 1/PHS F213 Mon/Tues/Wed 8:25-8:55
    DESHAY, DEMETRA PE Gym M-TH--8:10-8:50
    DILUZIO, BRIAN Agriculture P6 Mon-Wed 8:15-8:45am
    DUNCAN, TOBY Precalculus onlevel & PreAP/ AQR A103 Tue 8:15-8:55 T,W,Th 4:20-5:00
    DYESS, ANNE Spanish F111 Tue/Thurs 8:25-8:55 M,Th 4:20-4:50
    EDWARDS, BONNIE Pre-AP English II E204 A days:4:20-4:50 & B days 8:20-8:50 with none on Wed. morning
    ELAM, JUSTIN English 3 & 4 E207 M-W-F 8am - 8:50, B Days 4:15-5:15
    EZARIK, MARLIE PLTW IED, Engineering, & Geometry in Construction Tech 1 M-Th 8:15-8:50, After school by appointment
    FAGAN, TAMIKA Prin of Art, A V Tech, & Comm. , Animation, Adv AV Pro E106 M-TH 8:15-8:50, After school by appointment
    FELTON, SUSAN Algebra 1/Geometry B118 Wed/Fri 8:15-8:50, Tue/Thur 4:15-5:00 other times by appointment
    FREEZE, ANGELA foundations of fitness/PE G6 M-TH--8:10-8:50
    GALLER, SCOTT US History F209 M, W, TH, F--8:10-8:50
    GARZA, CECILIA Art 1, Art 2 Sculpture & Ceramics, 3D Pre-AP, 3D AP E217 M-TH: 8:10-8:50, M-TH: After school by appointment
    GLADMAN, JESSICA Pre AP and AP Chemistry D205 Mon: By Appt / Tue & Thur 4:20-5:00 / Wed & Fri 8:00 - 8:50
    HAMPTON, BROOK Journalism/Photojournalism/Yearbook F217 Wed & Thurs 8:30-9:00 & 4:20-4:50
    HANRAHAN, MICHAEL Band BH Mon. 8 AM,4:30-5:30 PM ; T 8 AM, 4:30-5:30 ; W-TH 4:30-5:30
    HARTMAN, JEFFREY English IV E216/E205 M/Tu/Wed/Fri 8:15-8:55
    HENDRICKSON, AUTUMN World Geography F205 Tuesday/Wednesday 8:15-8:55; 4:20-5:00
    HENDRICKSON, BRANDY Med Term/A&P C113 M/T/W/Thur/Fri 8:15-8:50 After school appt. only
    HENSE, KAREN Economics F206 M/W 8:15-8:45, 4:15-4:45
    HESTER, RONALD Prof Comm and Debate 1 F101 M-TH 8:00 - 8:50 After school appointment only
    HOOTEN, REGINA English IV AP Lit E201 M-F AM 8:30-9:00, AP Intervention - Zero Hour
    HUFFMAN, LISA Art 1/2 drawing/ pre ap drawing3 F216 Tues and Thurs 8-9 &4:20-5
    HUGGHINS, ERIN Practical Writing E212 Mon- Thurs 8- 9am & Thurs 4:05- 5pm
    JOHNSON, CORTNEY Geometry C102 Wednes/Thurs/ Fri 8:15-8:55 and Mon/Thur 4:15-5pm
    JOHNSON, DUSTIN Algebra 1 C104 Tue/Th 4:15-5:00 & Wed/Fri 8:15-8:55
    KELLY-LIEB, THOMAS Chemistry, Pre-AP Chemistry, Environmental Systems D202 Mon. 4:15-5:15/ Wed. 8-9 & 4:15-5:15/Thurs. 8-9
    KOKES, BRETTANY Ready Set Teach/Child Development E105 Tues/Thurs. 8:15-8:55am ~ After school by appts.
    KRAHULA, BRIDGET Physics On Level/Astronomy C105 M/W 4:15-4:45; T/Th 8:15-8:30
    LAGERSTROM, SHARI AP Government/Government F207 M-Th 8:05-8:55; T/Th 4:15-4:45; Zero Hour 9:00-9:30
    LEVIE, TRAVIS Government/Economics F206 M-TH 8:00 - 8:50 After school appointment only
    LEVY, JULIA AP Capstone Research D101 M-Th 8:30-9:30 am
    LOGEROT, MASON AP World History/AP European History F200 Mon&Wed before school; Tues&Thurs after school
    LOPEZ CADENA, GUSTAVO Spanish 1&2 F110 Mon-Thurs 8:15-9:00 Friday by appointment only
    LOPEZ, JACQUELINE Lifetime Nutrition and Wellness E101 A day: 4:15-4:45 B day: 8:15-8:45
    MARGARETICH, JEANNIE Eng 1 E206 Tues/ Wed 8:15-8:45/4:15-4:45
    MARKS, LEAH German F106 Tues/Fri 8:20-8:50; Mon/Wed 4:15-4:45
    MARSTON, PATRICIA Social Studies C117 Mon-Wed. 8:15-8:45, Fri. 8:15-8-:45
    MATTHEWS, MICHAEL Algebra 1 C108 Mon-Thur 4:15-5:00 & M/W/F 8:00-8:55
    MCDONALD, DIANNA Dance D110-dance studio Mon-thurs 8:15-8:50; M/W--4:15-4:45
    MECHEM, KIRKE Physics / Pre-AP Physics / AP Physics C C107 M,T,Th,F 8:00-8:50; M,W,Th,F 4:15-5:00
    MEDINA, MATTHEW English II Pre-AP / IV AP Lit E211 M,T,F 8:30-9:00AM; W,TH 4:15-4:45. AP Intervention "B" Days during Zero Hour
    MOEN, ASHLEY Pre-AP Biology, Forensic Science D104 M, W: 4:15 - 4:45 --- T, Th: 8:15 - 8:45 --- or by appointment
    MONTGOMERY, SHERI Pre-AP Algebra II, Pre-Calculus A107 Mon 4:15-4:45, Tue/Wed/Thur 8:20-8:50
    MOYER, KIMBERLY Essential Academics C114 Monday-Thursday 8-8:30am, After school by appts.
    MOYER, TERESA Social Studies Inclusion C117 Mon/Wed/TH. 8:15-8:55am ~ After school by appts.
    MUSCATO, MONICA Choir/Musical Theater/Music Theory Pre AP   Mon/Wed/TH. 8:15-8:55am ~ After school by appts.
    NAVE, MICHAEL AP World History G9 Mon-Thur 8:00AM - 8:45AM - After school by appointment.
    NEILLE, STEPHANIE Credit Recovery B115 Mon and Wed 4:30 - 6:30 ; Sat 8:30 - 11:30
    PAINTER, CHERYL Theatre G8 Mon- Wed 4:05-4:35
    PARKS, DUSTIN Tech Theatre E116 Mon-Wed 4:05 - 4:35
    PASQUARELLA, JACQUELIN Fashion/ Child Dev E100 Wed. 4:15-4:45, Tues and Thurs 8:30-8:55
    PENNINGTON, MARY Algebra I, Pre-AP Algebra II, AP Calculus AB A105 Tue/Fri 8:15-8:55 and Tue/Wed 4:20-5:00
    PERMENTER, ERIC FCS E104 M-Th 8:15 - 8:45
    PERRY, JESSICA English E203 Mon.-Wed. 8:00-9:00, Mon. 4:15-4:45
    PERSONS, JENNIFER Pre-AP Pre-Cal/AP Comp Sci B120/B117 Mon-Fri 8:15-8:45, RIP time (comp lab)
    PIKE DEAN, MEAGAN English I & English I Pre AP E210 MT 8:15-8:45, WR 4:15-4:45
    PLOCK, AUGUST US History & World Geography F203 Mon-Wed at 8:15 - 8:45 Tue- Thur at 4:15
    POERSCHKE, VALERIE Reading and English II E-209 Tues/Thurs 8:00-8:45 and Wed/Thurs 4:15-5:00
    POLANSKY, DAVID Computer Science E112 Mon-Thur 4:15-4:45, Tues-Fri 8:15-8:45
    QUARLES, ROBERT AP Biology | APES | Pre-AP Biology D100 MTWF 8:00-8:40am and M-F 4:20-5:20pm
    RADER, ANDREA Priciples of Health Science & Health Science Theory H 104 M-Th 8:15 am -- 8:45am
    RAIGOSA, DAVID Health G6/Basketball Off. M/W--8:10-8:50; T/TH 4:15-4;45
    RAMIREZ, TELMA Spanish 2 & Natives 1&2 F107 W/Thurs 8:15-8:45, 4:15-4:50
    RAMSEY, DARIN Spanish 1 F109 M/W 8:15-8:45
    RICH, MELISSA Statistics/Volleyball B112 M/W 8:00-8:50 AM
    RICHARDSON, STEPHANIE AP Human Geo/APUSH E113

    Tuesday/Thursday/Friday 8:15 AM; Monday/Wednesday after school until 5:00

    RICHBURG, IMA Algebra 1, Pre AP Geometry A111 M/W 4:20-5:00 AM T/Fri 8:15-8:50am
    ROBB, DAVID Audio/Video Prouction & Journalism E109, F217 M-TH: 8:15-8:45; M/TH: 4:20-5
    ROGERS, JEFFREY Health G4 /field house M/W--8:10-8:50; T/TH 4:15-4;45
    ROHLAND, AMANDA English I-IV Mod D105 T/W 8:15-8:45 AM, M/W PM 4:20-5 PM
    ROSS, DIXIE Algebra 1/AP Calculus A109 Mon-Wed 8:00-9:00 am, Mon-Fri after school until 5:00 pm
    ROZVODOVSKA, CHRISTA English I and English I Pre-AP E202 T/W 8:20-8:50 AM, M/TH PM 4:20-4:50 PM
    RUSSELL, CINDY Algebra II B114 Tues-Thurs 4:15-5:00
    SCHWARZ, NATHAN World Geography / AP Human Geography F202

    Tuesday, Wednesday, Friday (8:15 - 8:45 AM) Wednesday (4:20 - 4:50 PM)

    SIRNA, RYAN Band BH Mon. 8 AM,4:30-5:30 PM ; T 8 AM, 4:30-5:30 ; W-TH 4:30-5:30
    SMITH, DORI Med Term and Practicum H100 Mon-Fri 0820-0850; Wed-Thur 1615-1700
    SMITH, JEREMY AP Physics I and II C111 MW4:20pm-5:20pm MW8:00am-8:55am
    STEVENSON, ALLIE Geometry/Pre-AP Geometry/AP Statistics B116 Mon/Wed/Thurs/Fri at 8:15 AM, Tues/Wed 4:15 - 5:15 PM
    STEWART, MARISSA World Geography E115 Mon-Wed 4:15-4:45pm (by appt); Tues-Thurs 8:15-8:45am
    TAMEZ, DANIEL English 4 E205 Mon-Fri   8:15 - 8:40
    TATE, BRANDON Algebra 1 & AVID C104 Mon 8:15-8:55 Wed & Thurs 4:15-5:00
    TAYLOR, QUINTARD Digital Media, Graphic Design, Video Game Design Tech 3 Mon/Fri 8:15-8:55 Mon/Wed 4:15-5:00
    TIRADO, LISA English II, ESOL, ESL Reading E-200 Tu/Th 8:15-8:45; Wed/Th 4:20-4:50
    TOPOREK, WILLIAM Business & Tech E-114 Tue 8:00a-9:00a & Thurs 4:15p-5:15p
    TORRES, MICHAEL IPC D103 Mon/Tu 4:15-5:15; Wed/Thurs 8-9
    WAGGONER, DALE World History D107 Monday-Friday 8:10-8:40 Afterschool by appt in gym area
    WAGGONER, JOSHUA World History D107 Monday-Friday 8:10-8:40 Afterschool by appt in gym area
    WALL, ASHLYN Algebra I, Geometry, Consumer Math (resource); Math Models (general ed.) E107 Monday/Wednesday: 8:15-8:45am/Tuesday/Thursday: 4:20-4:50pm
    WELCH, SAMANTHA VAC F103 Mon/Wed/Thurs 8:15-8:45/ Tuesday 4:15-4:45
    WERNLI, LISA English III AP/Capstone Seminar E213 M-Th 8-9/ W-Th 4:15-4:45
    WHITLOCK, JANE Chemistry D200 Wed/Fri 8:15-8:55am & Mon/Thur 4:15-5:00pm
    WILLIMON, JEANNIE Biology D201 M/T/W/TH 8-8:50 Wed 4:20-5:00 by appointment
    WILSON, ANGELA Chemistry, Forensics D204 Thursday/Friday 8:15-8:55am, Monday/Thursday: 4:20-5:00pm
    WILSON, O D Band, Color Guard BH Mon. 8 AM,4:30-5:30 PM ; T 8 AM, 4:30-5:30 ; W-TH 4:30-5:30
    WINN, KIM AVID I, II, III, IV F113 M-Th 8:15-8:55, M-Th 4:20-4:45
    WUEST, NICOLE Art 1, Art 2/3 Painting AP Art History e219 MWF 8:15-8:40AM TTH 4:15-5PM