•  Staff List

     
     Leadership Team

    Leadership Team

     
    Name Title Location Extension
    Erin Mosley Instructional Coach Room 408 45678
    Erika Cruz Assistant Principal Office 45616
    Angela Hodges Principal Office 45611
    Maja McElveen Counselor Room 302 45626

     

     
    Specials Team  

    Specials Team

     
    Name Title Location Extension
    Molly Wedge Teacher Art Room 100 45640
    Grace Hillestad Music Teacher Music 45689
    Joni Berrios PE Teacher GYM 45690
    Kelly Gilbert PE-EA GYM 45690
    Karen Currie Librarian Library 45621

     

     
     PreK Team

    Pre-K Team

     
    Name Title Location Extension Conference Lunch
    Glorious Knight EA Pegasus Room 202 45652    
    Crystal Beck Teacher Peg Room 202 45652 10:15 – 10:45 10:45 – 11:15
    Eva Tristan PK Teacher Room 200 45650 10:50 – 11:20 10:10 – 10:40
    Tania Gallegos PK EDP Teacher Room 203 45653 10:50 – 11:20 10:10 – 10:40
    Amber Apeland EA PPCD Room201 45651    
    Allison Wagoner EA PreK Room 200 45650    
    Robin Craycraft EA Pegasus Room 202 45652    
    Kellie Pierce PPCD Room 201 45651 10:15 – 10:45 10:45 – 11:15
    Letty Sablo EA PPCD Room 201 45651    
    Jeanne Carson EA PreK Room 203 45653    
    Sherry Washington EA Pegasus Room 202 45652    
    Javonna McWilliams EA PPCD Room 201 45651    

     

     
     
     
    Kindergarten Team  

    Kindergarten Team

     
    Name Title Location Extension Conference Lunch
    Sarah Gragg KG Teacher Room 109 45649 12:50 – 1:40 10:47 – 11:20
    Cody Summerville KG Teacher Room 107 45647 12:50 – 1:40 10:53 – 11:26
    Trinh Tran KG Teacher Room 105 45645 12:50 – 1:40 10:51 – 11:24
    Lily Cuchapin KG Teacher Room 110 45685 12:50 – 1:40 10:45 – 11:18
    Sarrah Lagunero KG Teacher Room 106 45646 12:50 – 1:40 10:49 – 11:22

     

     
     
     1st Grade Team

    1st Grade Team

     
     
    Name Title Location Extension Conference Lunch
    Reshanta Stewart Grade 1 Teacher Room 209 45659 9:20 – 10:10 11:11 – 11:44
    Megan Elbrecht Grade 1 Teacher Room 207 45657 9:20 – 10:10 11:09 – 11:42
    Gina Baker Grade 1 Teacher Room 309 45669 9:20 – 10:10 11:15 – 11:48
    Genia Klein Grade 1 Teacher Room 205 45655 9:20 – 10:10 11:13 – 11:46
    Rhonda Sims Grade 1 Teacher Room 208 45658 9:20 – 10:10 11:07 – 11:40

     

     
    2nd Grade Team  

    2nd Grade Team

     
    Name Title Location Extension Conference Lunch
    Margeaux Wagnon Grade 2 Teacher Room 405 45675 1:45 – 2:35 11:28 - 12:01
    Raylene Woodall Grade 2 Teacher Room 409 45679 1:45 – 2:35 11:26 - 11:59
    Lindsay Harris Grade 2 Teacher Room 406 45676 8:25 - 9:15 11:20 – 11:53
    Janna Wilkerson Grade 2 Teacher Room 404 45674 8:25 - 9:15 11:24 – 11:57
    Rhonda Stone Grade 2 Teacher Room 407 45677 1:45 – 2:35 11:30 – 12:03
    Jenell Hopkins Grade 2 Teacher Room 402 45672 8:25 - 9:15 11:22 – 11:55
     
     
     
    Intervention Team  

    Intervention Team

     
    Name Title Location Extension
    Polly Stevens Teacher Reading Intervention Room 304 45664
    Karen Dowell Reading Intervention Room 306 45666
    Linda Ramirez Elem Student Supp Spec Office 45619
    Becky Verdugo ESL Teacher Room 305 45665
    Jennifer Guerra Reading Intervention Room 308 45668

     

     
    Special Education Team  

    Special Education Team

     
    Name Title Location Extension
    Jessia Boxley RIN Teacher Room 108 45648
    Shea McCormick-Jones EA RIN Room 108 45661
    Alex Hellums LSSP Room 403 45673
    Wendy Dickeson SpEd Room 401 45671
    Linda Taylor EA SpEd Room 401 45600
    Annette Barrada EA Essential Acad Room 103 45643
    Shawn Clark EA RIN Room 108 45648

     

     
     
    WPS STAFF  

     2017-2018 Windermere Primary School Staff