• PLEASE allow staff 24 hours to return phone/email messages : )

    Staff

     Photo Name Position Voicemail
     Stell Robert Stell Principal 594-2011
     Coleman Brett Coleman Assistant Principal: 8th Grade 594-2017
     wertg             Ginger Trevino Assistant Principal: 6th Grade
    594-2018
     
      
      Ruth Yamaguchi Assistant Principal: 7th Grade

    594-2015

     Mathew Doeckel Mathew Doeckel Counselor: 7th grade  594-2027
     lupe photo
     
    Maria "Lupe" Baughman
     
     
    Counselor: 8th Grade 594-2026
     Ms. King Mari King Counselor: 6th grade 594-2028
       Amanda Toohey Social Worker (MWF) 594-2022
      Ofc. Robert Kauff
    School Resource Officer 594-2040
        Librarian - Library Webpage 594-2071
        Nurse Nurse Webpage 594-2035
      Brenda Stady Licensed Specialist in School Psychology 594-2195
      Kristen Strand ARD Facilitator 594-2033
        Speech Pathologist 594-2195
           
     hi Ruben Mena Bookkeeper 594-2010
     Laceidra Moten Laceidra Moten Registrar 594-2037
     Spriggs Marilyn Spriggs Front Office 594-2048
        Front Office 594-2049
     Towle JoAnn Towle Student Records Specialist 594-2038
           
     Martin Marquez Martin Marquez Head Custodian  
       Jackie James Cafeteria 594-2045
       Laurie Lancaster Crossing Guard  

     

      Teacher Subject Grades  Voicemail Room
      Alford, Sam Science   594-2162 B114
     Ms. Alvarado  Alvarado, Allison CARE  7th/8th 594-2128   C106
        Math 8 8 594-2151 D117
     BBaker Baker, Brenda AVID 6/7/8  594-2116 B105
        Bailey, Jamie        
     Bartlett, Roseann Bartlett, Roseann 6th Grade ELA 6th    594-2122   B111
      Kaitlyn Winn
    Texas History/Athletics 7 594-2125 C101
               
               
     Brody Brody, Janet Science 7th  594-2163 B115
     Brown Brown, Todd  Boys Athletic Coordinator & P.E.  6th/7th/8th  594-2051  Gym
     Marjorie Cano Cano, Margie Basic Language Skills - BLS 6th/7th/8th  594-2197 P-2
               
     Ms. Clark Clark, Penny   
    Math
    6th
     594-2111  
    A111
       Cantu, Christie        
      Coutino, Yareth Science 6th  594-2161 A115
        Math 8th  594-2151 D117
     

    Cervantes, Kristina

    Health

    8th  594- C109
     Ms. De la torre De La Torre, Valerie         
     Ms. Driscoll  Driscoll, Teri  Theatre Arts  6th/7th/8th  594-2156  Drama
        Choir 6, 7, 8 594-2060 P5
     Ms. Franklin Franklin, Tammie Math/Science Instructional Coach   594-2067   D119
      Leverton, Erin  ART
    6th/7th/8th  594-2105 A105
     

    Roland Sanders

    Social Studies
    8th  594-2138 D102
      Himes, Kristie Social Studies 8th  594-2140 D104
       Kit, Beverly Essential Academics
    6th/7th/8th
     
     594-2146  
    D111
     NGarcia Garcia, Norma EA  6th/7th/8th  594-2164 D111
     Kelly Garvin Garvin, Kelly Math 7th  594-2123 B112
     

     Nebeker, Kathleen

    Science 6/8  594-2160 A114
     Haluska Haluska, Becky Tech in Action
    Project Lead the Way Electives Department Chair - Teacher Website
    7th/8th  594-2103 A103
     Ms. Harris Harris, Angela  
    ELA
    6th
     594-2120
    B109
     Henninger, Ramon Henninger, Ramon Kickstart 6th/7th/8th  594-2101 ART
     Ms. Henry  Henry, Dalys  SPED - EA  6th/7th/8th 594-2146  D111
      West, Lindsey GAME 7th/8th  594-

    D110

      Swan, Adam Band 6th/7th/8th  594-2068 Band
      Vasquez, Samantha ESL 6th/7th/8th  594-2102 A102
     Ms. Kinney Kinney, Cara ELA Teacher Website 7th   594-2118  B107
     Knapek Knapek, Laurie SPED ELA
    6th/7th/8th
     594-2198  A108
        EA - Essential Academics
    6th/7th/8th
     594-2146 D111
     Ms. Levy Levy, Julia ASCEND Science - Teacher Website  6th/7th/8th  594-2134 C111
        Art-  6th/7th/8th  594-2105 A105
     

    Martinsen, Catherine

    Social Studies
    6th  594-2112 A112
     McConnell McConnell, MaryAnn ISS 6th/7th/8th  594-2152 P1
     Martin Martin, Cierra Girls Coach/PE 6th/7th/8th  594-2054 Gym
               
     Ms. Merriman  Merriman, Emily  ELA - Teacher Website  7th  594-2117  B106
       Ms. Zizzoli Math 6th 594-2109 A109
     O'Dwyer O'Dwyer, Paul P.E./Athletics 6th/7th/8th  594-2055 Gym
     Puga Puga, Chris Social Studies 6th  594-2110 A110
    Jessica Rocha    Rocha, Jessica  Science - Teacher Website  6th  594-2161  A115
     Ruess Ruess, Krista EA 6th/7th/8th   TR
     Sessions Sessions, Jenny SPED Science 6th/7th/8th  594-2108 A108
     Shaw Shaw, Kelly Science 8th  594-2135 C112
     Shillow Shillow, Sherry EA 6th/7th/8th   TR
      Simpson, Danika        
     Smithers Smithers, Aaron Social Studies 8th  594-2139 D103
     Stelly Stelly, Christopher Language Arts and History Instructional Coach
    6th/7th/8th    
     Stone Stone, Sherri Special Education Campus Coordinator 6th/7th/8th  594-2080 Office
     Strand, Kristen Strand, Kristen ARD Facilitator 6th/7th/8th    
        Technology Applications
    A/V Tech
    Broadcast
    Computer Science
     7th/8th 594-2104 A104
     Vogel Vogel, Matt TX Hist  7th    C104
     Wagner Wagner, Darrell Band 6th/7th/8th  594-2066 Band
     Weaver, Celia Weaver, Celia Girls Athletics Coordinator / P.E. 6th/7th/8th  594-2052 Gym
               
       Ryan, Kyle Social Studies 8th 594- D102
     White White, Trey Boys Coach/Health 6th/7th/8th  594-2056 Gym
     Williams Williams, Tie'Rah Behavior Coach 6th/7th/8th  594-2133 C110
     Wilson Wilson, Peggy Math 6th  594-2106 A106
     Ms. Yandrisovitz Yandrisovitz, Gina EA  6th/7th/8th   TR
     Zademack, Susan Zademack, Susan SPED ELA 8th   TR